fbpx

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

işaret dili sertifikası

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

    İşaret dili eğitimi, anlamak ve anlatmak insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Bu iletişim dil, beden ya da etkileşimle yapılır. Dilsel ve işitsel engeli bulunan, sağır ve dilsizler ise iletişim kurabilmek için el hareketleri, jestler ve mimikleri kullanırlar. Bu dile, işaret dili denir ve işaret dilinin tıpkı sözel dillerde olduğu gibi kendi gramer yapısı bulunur. Her ülkenin bir sözel dili olduğu gibi bir de işaret dili vardır, beden dili ise tüm dünyada aynıdır. Türk işaret dili, beden dilinin en çok kullanıldığı dildir. Türk işaret dilinin sözel gramer yapısı ile işaret dilinin gramer yapısı oldukça farklıdır. Örneğin; sözel dilde ‘geliyorum’ denir, işaret dilinde ‘ben gelmek’ şeklinde söylenir.

İşaret Dilinin Tarihi

Tarihin her evresinde işitme engelli ve dilsiz kişiler farklı işaret dilleri kullanmıştır. 1700’lü yıllarda işitme engellilerin kullandığı işaretleşme sisteminin kendine ait bir grameri olan bir dil olduğu kabul edilmiştir. 1817 yılında Amerika’da ilk işitme engelli okulu açılmıştır. Ülkemizde ise ilk kez 1902 yılında 2. Abdülhamit’in açtığı Yıldız Sağır ve Dilsizler Okulu ilk işitme engelli okulu olmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji ve imkânlar ile artık işitme engelliler için çok daha iyi okullar ve şartlar sağlanmıştır.

Ülkemizde İşaret Dili

İşaret dili ülkemizde son zamanlarda çoğu meslek alanında zorunlu hale geldi. Hem üniversiteler hem de diğer eğitim kurumları işaret dili eğitimleri başlattı. Toplumda her zaman var olan ve engelleri dolayısıyla hizmetlerden faydalanırken zorluk yaşayan vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması amacıyla işaret dili git gide yaygınlaşmaktadır. Sağlık alanında doktor, hemşire, hastane görevlileri içerisinde işaret dili öğretmek adına birçok faaliyet başladı. Hastanelerde işaret dili kursları açıldı ve personelin bu yönde engeli olan vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmeleri sağlandı. Sadece sağlık alanında değil, adalet, emniyet, eğitim ve özel sektörde de işaret dili gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ulaşılan farkındalık sayesinde işaret dili bilenlerin sayısı sürekli artıyor, bu ülkemiz adına çok sevindirici bir gelişme olmakla beraber işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız için de hayatı kolaylaştıran bir gelişme olmuştur.

 

işaret dili ve eğitimi

İşaret Dili Eğitimi

   Ülkemizde bu alanda eğitim veren birçok kurum bulunmaktadır. Gerek Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar gerekse de özel kuruluşlar işaret dili alanında faaliyet göstermektedir. Son yıllarda uzaktan eğitim teknolojisinin de gelişmesi ile beraber evinizden, iş yerinizden rahatlıkla işaret dilini öğrenebilirsiniz.

   Bu eğitimlerin neticesinde, işaret dili bilmek sizin adınıza engelli vatandaşlara yardımcı olmakla beraber bir iş fırsatı bile sunabilir. Kurumumuzun düzenlediği işaret dili eğitimlerine katılıp bu alanda sertifikanızı alabilirsiniz.

Türk İşaret Dili Kursu

 

 

Ayrıcalıklı Olduğunuzu Hissedin…

Size Özel Eğitim Danışmanınızdan Anında Bilgi Alabilirsiniz…

Hemen Ön Bilgi Alın !

Copyright © 2018  Bu Sitede Bulunan Yazı, Görsel ve Video Gibi Hiçbir İçerik İzinsiz Olarak Kesinlikle Kullanılamaz.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x