fbpx

Özel Eğitim Nedir?

Özel Eğitim Nedir?

ÖZEL EĞİTİM NEDİR?

  Özel eğitim nedir?Her bireyin farklı gelişimler göstereceğini ve bu doğrultuda eğitim almaları gerektiğini ifade eder. Bunu yaparken de sosyal hayattan kopmamaları, kendi içlerine kapanmamaları konusu önemlidir. Özel gereksinimli bireylerin yaşıtlarıyla aynı düzeyde ve ortamda eğitim almaları gereklidir. Özel gereksinimi ne olursa olsun bu bireylerin akranlarıyla aynı okulda bulunmaları önemlidir. Alanında uzman eğitmenler özel eğitimi aşağıdaki gibi sınıflandırmışlardır.

  • Zihinsel yetersizlik,
  • Özel öğrenme güçlüğü (disleksi),
  • Yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm, rett),
  • Görme engeli,
  • İşitme engeli,
  • Dil ve konuşma bozuklukları,
  • Bedensel ve ortopedik engeller,
  • Üstün zekalılar.

  Bireysel eğitim planına göre, her bireyin eğitim ihtiyacı, bireyin özellikleri ve farklı algılama hızlarına göre değişir. Planlamalar daima bu doğrultuda yapılmalıdır.

  Standart eğitim modelinde ise önceden çocukların yaş grubu ve grubun ortak özellikleri doğrultusunda plan hazırlarlar. Örneğin; 2. sınıf öğrencilerin planlarını o grubun eğitim seviyesine ve kavrama hızına göre belirlerler.

  Eğitim-öğretimin her alanında aynıdır. Özel eğitimde bu durum çok farklılık gösterir. Her bireyin bireysel eğitim planı diğer bireylerden farklı hazırlanmalıdır. Sınıftaki her öğrenci için bireysel eğitim planını öğretmenler hazırlar ve özenle takibini de yaparlar.

Oyun terapisi

Özel Eğitimde Ders

  Özel gereksini ne olursa olsun her birey aksanlarıyla sosyalleşmelidir. Birlikte planlar yapıp eğlenmelilerdir. Bu hem bireyin kendini toplumda bir yere konumlandırmasını hem de kendisine uygulanan eğitim programının tam anlamıyla amacına ulaşmasını sağlayacaktır. Çağımızda bu husus, özel eğitimin neredeyse yapı taşını oluşturur.

  Bu nedenle önce ilköğretimde açılan özel eğitim sınıflarıyla başlıyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz önemli maddelerin uygulanması hem özel gereksinimli öğrenciler hem de toplum için çok önemlidir. Bu bilin tolumun geneline yayıldıkça herkes özel gereksinimli olma durumuna saygı gösteren ve birlikte yaşamayı öğrenecektir.

  Bu anlamda kaynaştırma eğitimlerinin takibinin titizlikle yapılması, raporların doğru okunması gerekmektedir. Çağdaş eğitim anlayışı çerçevesinde okul yönetiminin, özel gereksinimli öğrencilere daha anlayışlı davranarak pozitif ayrımcılık yapması da olumlu bir etkendir.

  Bir özel gereksinimli öğrenci için müfredatta olan derslerden kısa ve uzun vadede hedefler belirlenir. Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi bir çok ders işlenir, bu dersler yine bireyin ihtiyaçları ve öğrenme düzeyi doğrultusunda planlanır. Özel eğitim sınıflarında her öğrenci için farklı yaklaşımlar belirlendiğinden bir sınıf içerisinde bir öğrenci resim çizerken diğeri matematik eğitimi alabilir. Bu sınıflarda mevcut 10 kişidir ve derste 2 öğretmen bulunur. Bireysel farklılıklardan ötürü bu uygulama esastır. Bu alandaki kurum olarak bu adrese bakabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenleri

  Özellikle özel eğitim sınıfı öğretmenlerinin yetiştirilmesi çok önemlidir. Eğitimlerle de bu kalite git gide artmaktadır.

  Yardımcı öğretmenler, sınıf içerisinde öğrencinin derse odaklanmasını sağlar ve verimi en üst seviyeye çıkarmak için bulunurlar. Örneğin; hem zihinsel hem de bedensel engeli bulunan bir öğrencinin alacağı eğitim konusunda iki eğitmen (özel eğitim öğretmeni ve yardımcı öğretmen) bireyin, gelişimine tek öğretmenden daha fazla katkı sağlayacaktır.

  Ülkemizde son yıllarda birçok eğitim programı başlamış olup, özel eğitime talep de artmıştır. Lisans programlarına ek olarak bu eğitimler:

  • Özel Eğitim Alanında Yardımcı Eleman Yetiştirme Kursu,
  • Özel Eğitim Alanında Destek Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Programı

Çocuk Resim Analizi Eğitimi

Özel Eğitim Nedir?

    Öğrenciler çok erken dönemlerde eğitim almaya başlarlar. Bu anlamda eğitim sistemimiz öğrencinin eğitim hayatına olumlu etkiler yapacak şekilde dizayn edilmiştir. Özel gereksinimli öğrencilerin erken yaşta eğitime başlaması davranışlarının şekillenmesi ve topluma daha kolay adapte olması konusunda büyük avantaj sağlar.

    İleri yaştaki özel gereksinimli öğrencilerin de eğitim hayatında birçok önemli adım bulunmaktadır. Aileler, eğitmenler ve toplum olarak bu konuda üzerimize çok fazla görev düşmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarının düzenlediği eğitimler ile toplum bilinci artırılmalı ve hayatın içinde onların da fark edilmelerinde önemli görevleri üstlenmeliyiz.

Özel Eğitim Kursu

 

 Disleksi Eğitmen Eğitimi

Disleksi Nedir? Neler Yapılmalı?

DİSLEKSİ NEDİR? (ÖZGÜL ÖGRENME GÜÇLÜGÜ) Disleksi Nedir? Özgül Öğrenme Güçlüğü (disleksi)...


Ayrıcalıklı Olduğunuzu Hissedin…

Size Özel Eğitim Danışmanınızdan Anında Bilgi Alabilirsiniz…

Hemen Ön Bilgi Alın !

Copyright © 2018  Bu Sitede Bulunan Yazı, Görsel ve Video Gibi Hiçbir İçerik İzinsiz Olarak Kesinlikle Kullanılamaz.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x